Dlaczego potrzebujemy więcej koderek


Obecnie ponad

Obecnie ponad

627 000

stanowisk pracy w branży technologicznej w samych Stanach Zjednoczonych pozostaje nieobsadzonych
Źródło: code.org

Obecnie ponad

Zarobki absolwentów informatyki są

o 40% wyższe

niż średnie zarobki absolwentów szkół wyższych

Ale kobiety nie stanowią licznej grupy w tych statystykach
Kobiety obejmują
mniej niż 20% stanowisk w branży tech w USA,
mimo że stanowią ponad połowę siły roboczej Stanów Zjednoczonych

Źródło: smallbiztrends.com

Co to oznacza?

Branże związane z technologią kształtują naszą przyszłość. Jeśli kobiety nie są w nich w równej mierze reprezentowane, nie ma w nich miejsca na kobiecy punkt widzenia, który nie zostanie wyrażony w produktach, rozwiązaniach ani środowiskach w miejscach pracy.

Technologia sprawia, że powstaje wiele stanowisk dla osób ze doświadczeniem w informatyce. Potrzebni są menedżerowie projektów, architekci danych i inni specjaliści, od których wymaga się zróżnicowanych umiejętności. Jeśli kobiety nie będą wypełniać takich miejsc pracy, rynek straci różnorodną, wykwalifikowaną siłę roboczą, która przyczyniłaby się do wzrostu przedsiębiorstw i instytucji.

Wiele stanowisk pracy, która dziś nie mają nic wspólnego z technologią, w przyszłości będzie z nią ściśle związanych. Jeśli nie zachęcimy dziewczynek do rozwijania zainteresowania technologią, zostaną z tyłu na rynku pracy, zamiast stawać na jego przedzie.

„Jestem rodzicem dziewczynki. Rozumiem, w czym rzecz – ważne, żeby dziewczynki uczyły się programowania. Co mogę zrobić?”

Dbaj o rozwój umiejętności obsługi komputera u córki

Nasze dzieci świetnie radzą sobie z graniem na tabletach! Ale czy to znaczy, że potrafią też obsługiwać komputer? Czy wiedzą, jak wyrazić siebie przy pomocy różnych programów komputerowych? Czy potrafią pisać na klawiaturze? Ilość czasu spędzanego przez dzieci przed ekranami niekoniecznie przekłada się na ich umiejętność posługiwania się komputerem. Zachęcaj córkę do korzystania z laptopa częściej niż z tabletu i ograniczaj ilość czasu poświęconego przez nią przed ekranem na rozrywkę na rzecz bardziej wymagających zadań.

Inspiruj córkę mądrymi opowieściami o kobietach

W historii programowania było wiele kobiet-pionierek. Ada Lovelace to pierwsza osoba, która opublikowała algorytm programowania. Jest uznawana za pierwszą programistkę w historii. Grace Hopper stworzyła pierwszy na świecie kompilator języka programowania. Na początek możesz opowiedzieć córce o tych kobietach. A potem kontynuuj temat, korzystając na przykład z tej listy książek.

Postaw na kreatywność córki

Wiele dziewcząt lubi zajęcia plastyczne i kreatywne. Pokaż córce, że kodowanie pozwoli jej wyrazić siebie na wiele nowych sposobów. Możesz zacząć od programu Scratch – graficznego języka programowania, dostępnego przez darmową aplikację do pobrania na dowolne urządzenie. Program jest prosty w obsłudze i dostępny dla wszystkich. Łatwo przejdziesz z córką przez kolejne wyzwania. Scratch to jeden z wielu sposobów na rozpoczęcie nauki programowania, który dostarczy rozrywki i Tobie, i dziecku.

Poszukaj wzoru do naśladowania

Ważne, żeby Twoja córka miała kontakt z kobietami z branży programistycznej, które może stawiać sobie za wzór. W Kids Coder Lab wiemy, że takie relacje mają wielką wagę, dlatego raz w miesiącu organizujemy dla dziewczynek sesje warsztatowe. Zapraszamy na nie doświadczone kobiety z branży, które dzielą się swoją wiedzą z młodymi słuchaczkami. Zapisz się do naszego newslettera, aby dowiedzieć się o nadchodzących spotkaniach.

Zapisz córkę na kurs programowania

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie przez Twoją córkę przygody z kodowaniem jest zapisanie jej na jeden z naszych kursów. Jeśli córce potrzebna jest dodatkowa motywacja, zaproponuj, żeby zapisała się razem z koleżanką. W Kids Coder Lab korzystamy z programu nauczania, który jest neutralny względem płci, i promujemy różnorodność w klasie, aby wszyscy uczniowie czuli się dobrze.

Nasza oferta

pl Zapisz teraz Programowanie i robotyka

Programowanie i robotyka


6–7 lat stacjonarny roczny polski kurs dla początkujących
en Zapisz teraz Laboratorium Robloxa

Laboratorium Robloxa


10–12 lat stacjonarny roczny angielski kurs dla początkujących
pl Zapisz teraz Projektowanie aplikacji mobilnych

Projektowanie aplikacji mobilnych


10–12 lat stacjonarny roczny polski kurs dla początkujących
pl Zapisz teraz Programowanie z Minecraft (Senior z Pythonem)

Programowanie z Minecraft (Senior z Pythonem)


10–12 lat stacjonarny roczny polski kurs dla początkujących
Wszystkie kursy

Bądźmy w kontakcie

Subskrybuj nasz newsletter i bądź na bieżąco z nowościami w Kids Coder Lab.

Pole wymagane
Podaj poprawny adres e-mail
Wystąpił błąd